| Deutsch English Français Italiano |
|
<m0r32vFsbs3U14@mid.individual.net> View for Bookmarking (what is this?) Look up another Usenet article |
Path: ...!news.roellig-ltd.de!open-news-network.org!weretis.net!feeder8.news.weretis.net!fu-berlin.de!uni-berlin.de!individual.net!not-for-mail From: Leonard Blaisdell <leoblaisdell@sbcglobal.net> Newsgroups: rec.food.cooking Subject: Re: Eggs and ethics Date: 9 Feb 2025 07:16:48 GMT Organization: Studio H Lines: 15 Message-ID: <m0r32vFsbs3U14@mid.individual.net> References: <vo6ehq$3odku$1@dont-email.me> <vo6gpe$3opu3$1@dont-email.me> <HlApP.5122$Dov4.2032@fx15.iad> <vo79ke$1oa$4@dont-email.me> X-Trace: individual.net f/9COLh2kTi6jdyeTtWGzgQQa291iNCTJ9XQZSNA1jM4g63HlG Cancel-Lock: sha1:A7f5hwUEhgXDzSQdyBPEp1Ll3VA= sha256:H/G1eF3bVmvtpWuxRYnueGzvCMgYhcUeHVLQH/7gWuw= User-Agent: slrn/1.0.2 (Darwin) Bytes: 1319 On 2025-02-08, Cindy Hamilton <chamilton5280@invalid.com> wrote: > Of course, people who complain about spending a buck on two eggs > will spend around $7 on a Big Mac. A few days ago, I bought dinner at McDonalds for the first time in several months. I bought 1 Big Mac, 1 Quarter Pounder with Cheese, 1 Filet 'O Fish, 2 medium orders of fries and 2 medium mango-pineapple smoothies. It cost me over thirty-seven bucks. That's pretty expensive for two meals. I don't think that I can afford to eat out anymore. Home cookin' rulz!